Przewodnik po Cala D’or Majorka

Dzisiaj zabieram Was na Majorkę. Jest to przepiękna wyspa, która mieści się w archipelagu Balearów na morzu Śródziemnym. Widoki zapierające dech w piersiach i palmy oczywiście. Zanim rozpłyniecie się nad widokami, krótko o miejscowości Cala D’or, bo to tam właśnie spędziliśmy tydzień z naszym szkrabem. Sama wyspa ma powierzchnie 3640km2, a stolicą jest Palma de Mallorca, niedaleko jest właśnie lotnisko. Z czasów historycznych swoją „bazę” miał na Majorce słynny pirat Barbarossa. Polski wątek również jest na tej wyspie, Fryderyk Chopin przebywał w miejscowości Valdemossa oddalonej niedaleko od Palma de Mallorca.

Kochani Cala D’or to przepiękna miejscowość. Usytuowana na klifach mezozoicznych (czy jakoś tak) z których są widoki na turkusową wodę (tak to jest ta woda). Miejscowość ma plaże w zatokach, jest ich trochę, my mieszkaliśmy w zatoce Cala Ferrera, obok mieściła się Cala Esmeralda, Cala Serena, Cala Gran i oczywiście Cala D’or. Każda inna każda piękna. Tajemnicze jaskinie w klifach, skały w morzu wyglądające jak osobna mała wyspa i woda, turkusowa z piaszczystym dnem no coś pięknego. Urzekły mnie palmy oraz białe domy położone nad samym morzem. Biały kolor domów to ułatwia mieszkanie w takiej temperaturze. Mimo, że w czasie naszego pobytu różnie było z pogodą to znaczy słońce czasem chowało się zza chmury to temperatura była powyżej 30 stopni.

Muszę powiedzieć coś o mieszkańcach, oprócz tych co zajmują się handlem (restauracje, sprzedaż pamiątek, zaplatanie warkoczy, i turystyka i hotelarstwo) to ich nie widziałam. W jednym dniu pokonaliśmy 13km spacerując po całej okolicy i żywej duszy nie spotkaliśmy. W większości domy mają zasłonięte okna. Co tu dużo mówić hiszpanie żyją wieczorami. do godziny 11 nic się nie dzieje, jedzą późne śniadanie (tak samo było w Barcelonie). Dopiero po południu np. grają w karty.

Majorki pozostaje nieodkryta przez nas, nie zwiedziliśmy głównej stolicy Palma de Mallorca (widzieliśmy z samolotu, ale to nie to samo), Formentor, Valldemossa, Manacor, Soller, jaskinie smocze, nurkowanie, miasto pomarańczarni i wiele wiele innych, dlatego musimy tam wrócić.

Zdjęcia nie oddają w pełni tego co widzieliśmy, najpiękniejsze pozostaje w naszej pamięci.

Miłego kochani.